HOW TO: REMOVE WRINKLES OUT OF CLOTHES WITHOUT AN IRON

September 17, 2014


Přiznejme si to. Žehlení je jedna z neotravnějších domácích prací. Pokud nemáme kvalitní sušičku a dostatek prostoru, kde bychom jednotlivé věci rozložily, a nechceme vyrazit mezi lidi sežvejkaní a uválení, nezbývá nám nic jiného, než si večer po práci zapnout Růžovou zahradu a strávit ho s žehličkou v ruce.

 

A jak to tak bývá, občas nám nezbyde ani minuta času navíc, nebo se nacházíme někde bez příslušného žehlícího vybavení. Pro tyto případy jsme pro vás sepsaly pár super tipů, tak si narovnat oblečení BEZ použití žehličky.

 

1. ŽEHLIČKA NA VLASY

Džíny s ní asi nenarovnáte, ale až budete potřebovat fofrem přežehlit límeček nebo jiný menší kus oblečení, použijte na to jednoduše vaší žehličku na vlasy.

 

2. HRNEC
Tohle už je sice trochu old school, ale až nebude zbytí, budete rádi i za tenhle fígl. Vezměte hrnec, nalijte do něj vodu a dejte vařit. Až bude bublat, vodu z něj vylijte a horké dno použijte jako žehličku.

 

3. DOWNY WRINKLE SPRAY
Pomocník, kterého my v Backstage využíváme prakticky denně. Downy je profesionální sprej na pomačkané oblečení. Večer pověste jednotlivé kousky na ramínko a postříkejte, o zbytek se postará tento zázrak.
V drogerii seženete také sprej Faldy. Ten funguje podobně, jen ta vůně je tak strašná, že doporučujeme spíše objednat značku Downy online.

 

4. OCET
Věděli jste, že vám klasický bílý ocet může pomoci i v šatníku? Smícháte - li ocet s vodou v poměru 1:3, nalijete ho do rozprašovače a postříkáte jím vaše pomuchlané oblečení, tahle směs vám prádlo narovná.

 

5. VODNÍ PÁRA
Trik s vodní párou není sice stoprocentní, ale za pokus to rozhodně stojí. Až se tedy půjdete příště sprchovat, vezměte s sebou do koupelny i zmuchlané oblečení na ramínku. Pára by se o záhyby měla postarat a alespoň trochu ho narovnat.

 

6. RUČNÍK
Zmuchlané oblečení vložte pod vlhký ručník a jemným tlakem odstraňte záhyby. Pak jej vyvěste na ramínko, aby uschlo.

 

I think we can all agree that ironing is one of the most annoying chores ever. And unless you own a good quality dryer and have enough space to spread washed clothes out - and assuming you don't want to go out with creases and wrinkles on your clothes - you have no choice other than to spend an evening ironing.

But as life goes, sometimes you're left with no time to spare or you're not currently in the company of any ironing equipment. It's precisely for these situations that we've put together a list of awesome tips which don't involve iron.

 

1. HAIR IRON

This probably won't work with jeans but if you need to iron out a collar or any other small piece of clothing, just use your hair straightener.

 

2. PAN

This might be a little old school, but if you're desperate, you may be grateful for this tip as well. Grab a pan, pour it full of water and bring to the boil. Once the water starts simmering, pour it out and use the bottom of the pan as you would an iron.

 

3. DOWNY WRINKLE SPRAY

This little helper gets used practically daily at Backstage. Downy is a professional spray for wrinkled clothes. Hang your clothes out on hangers and spray with this miracle. An alternative called "Faldy" is available in drug stores. It works on a similar basis but it smells so bad we recommend you take the time to order Downy online.

 

4. VINEGAR

Did you know that classic white vinegar can help you out in your wardrobe as well? If you mix vinegar with water (1 part vinegar, 3 parts water), pour into a disperser and subsequently apply to your clothes, all crinkles will disappear.

 

5. STEAM

Although this trick can't be relied upon 100%, it's still worth a shot. Next time you have a shower, bring your outfit on a hanger along with you into the bathroom. The resulting steam from your hot shower should ensure at least some creases straighten out.

 

6. TOWEL

Put your creased pieces beneath a damp towel and, with gentle movement, 'iron' out any wrinkles. Leave on a hanger afterwards.

 

Pic: Pinterest 


Tags: , , , , , , , ,
2 Comments
Category: How to

Yana September 18, 2014 10:48 am
Any idea how to remove wrinkles out of the faux leather pieces? :)
reply
tatana September 18, 2014 05:07 pm
žehličku nepoužívám, mám doma jen nežehlivé věci
reply

+ Add your comment