HOW TO WEAR: DENIM DUNGAREES

May 29, 2014


Lacláče jsou zpět! Ačkoli popravdě, nikdy vlastně z módy nezmizely, takže oprava: JSOU POŘÁD TADY, jen tentokrát s větší silou :)

 

Jak nosit dlouhé džínové lacláče a nevypadat jako farmář?


Důležitý je fakt, že džínové lacláče působí na první pohled velmi pohodlně/ležérně. Možná až příliš. Ve většině případů je jejich střih velmi volný a my holky se v nich snadno ztratíme. Proto byste měly vždy dbát na to, aby byl tento kousek povýšen na dívčí záležitost. A klíčem k úspěchu jsou, jak jinak, boty na podpatku!

 

O víkendu si k nim klidně obujte placaté páskové sandálky, espadrily nebo slip-ons. A až si dlouhé nohavice dosytosti užijete na jaře, v létě je prostě ustřihněte a vyrobte si z lacláčů mini verzi = super cool kousek do vašeho letního (festivalového) šatníku.

Dungarees are back! Although honestly they were never really out, so correction, THEY’RE STILL HERE, only with greater vigour this time :)
How to wear long dungarees without looking like a farmer?
It’s important to realise that denim dungarees look very comfortable/casual at first sight. Maybe too casual. In most cases they are cut loose and girls can look a little lost in them. Which why you should make sure to elevate them with something feminine. And the key to success is, as you would expect, to combine them with heels!
Don’t hesitate to wear them with flat strappy sandals, espadrilles or slip-ons over the weekend. When you tire of wearing long trouser-legs throughout spring, cut them short for the summer and create mini-dungarees – a super cool item for your summer / festival-time wardrobe.

 


 
	Pics: We Wore What, Carolines Mode, Style Scrapbook, Style Drifter, Chouquette, Fash'n'chips

Get the look

Tags:
1 Comment
Category: How to

radana adachi May 29, 2014 11:50 pm
Superrrrr<333
reply

+ Add your comment