HOW TO WEAR: SCARF

September 26, 2014


Moje mamka je velkou milovnicí módy. A kromě toho, že se sama řídí heslem "bot a krásných oblečků není nikdy dost", nedá dopustit na šátky a šálky Na rozdíl ode mě. Já se většinou "zaseknu" u jedné až dvou a nosím je až do omrzení.

 

Během jednoho našeho společného dne mi věnovala brožurku Style Guide světem šátků, který je plný fíglů, jak si je uvázat na x různých způsobů. Takže tento šátkový článek je vlastně pro všechny, které si podobně jako moje maminka, libují v nákupech tohoto doplňku. 

 

  • Klasické šátky jsou skvělým doplňkem do business prostředí. Barevný hedvábný šátek oživí i ten nejnudnější kostýmek.
  • Pokud nesnesete na krku žádné šperky ani bižuterii, šálka je skvělou náhradou.
  • Šátky nemusíte nutně nosit jen na krku. Omotejte si ho na ruku jako náramek, do vlasů místo čelenky nebo na kabelku jako zajímavý barevný akcent.
  • Tento podzim se nebojte vzorů ani výrazných barev. Nezapomeňte, že letošní sezóna se nese v duchu zábavy

 

M. 

 

My mom is a great fan of fashion. Aside from abiding by the motto "there can never be enough pretty shoes and clothes", she has a great passion for scarves and shawls. As opposed to me. I usually get stuck on one or two pieces and wear them forever.

During our day out together, she gifted me with a Style Guide brochure dedicated to the world of scarves. It's full of tips and tricks on how to tie them in a million different ways. This post is therefore for all of you who, like my mom, adore shopping for this accessory.

 

  • Classic scarves are a great accessory to wear in a business environment. A colourful, silk scarf will liven up even the most boring of business suits.
  • If you can't stand wearing any jewellery around your neck, a scarf is a great alternative.
  • You needn't just wear scarves around your neck. Wrap it around your wrist instead of a bracelet, incorporate it into your hairstyle or tie around your handbag for an interesting colourful accent.
  • Don't shy away from wearing bright colours or bold patterns. Remember this season is all about fun.

Get the look

Tags: , , , , , , , , , , , ,
2 Comments
Category: How to

Veronika September 26, 2014 05:04 pm
Perfektní. Dík.
reply
Káťa September 28, 2014 08:48 am
Poučné, ukládám do oblíbených:)
reply

+ Add your comment