INSPO RIGHT NOW: COLUMBINE SMILLE

January 22, 2014


 

Z téhle švédské blogerky (a módní redaktorky časopisu STYLEBY) nemůžu spustit oči už 2 roky. Tuhle vášeň sdílíme společně s Adélkou, která se s ní dokonce potkala naživo :)  Nejen, že je nebesky krásná, ale i nesmírně talentovaná a pracovitá. 

 

Anyway, tahle fotka mě dostala. Vlastně na tom stylingu zas nic moc není - prostě černobílá kombinace. Ale když projdete každou tu věc zvlášť, dospějete určitě ke stejnému názoru jako já: takhle vypadá dokonalost. Černé sako Acné se saténovýma klopama, klasické zúžené, ale ne moc těsné kalhoty pánského střihu, kontrastní saténový top a jako třešnička na tomhle stylingovém dortu - krajkové lodičky Louboutin.

 

Nemůžete se mi divit, že jsem se jen tak mrkla na stránky acnestudios.com, jestli tam to vysněné sako ještě je. A co čert nechtěl, bylo tam POSLEDNÍ a ve slevě. Takže nákup skvostných krajkových lodiček už byl jen otázkou času. Než new in dorazí, potřebuju ještě zhubnout těch 20 kilo a 20 let a budeme s Columbinou k nerozeznání :D

A.

 


I can’t keep my eyes off this Swedish blogger (and fashion editor of the STYLEBY magazine) for two years now. We share this passion with Adela who even met her in person :) Not only is she heavenly beautiful, but she’s also incredibly talented and works hard.
 

Anyway this photo really got me. There isn’t actually anything particularly special about this styling – a simple black and white combo. But if you go through each individual thing, you’ll probably reach the same conclusion I did: this is what perfection looks like. The black Acne jacket with satin lapels, classic narrow masculine trousers that aren’t too tight, a contrasting satin top and like the proverbial cherry on top – lace Louboutin pumps.
 

It can’t surprise you when I say that I had to check the acnestudios.com website to see if that jacket was still available. And guess what – they still had ONE LEFT and it was on sale. So buying the stunning lace pumps was only a matter of time. Before my new in piece arrives, I still need to lose 20kg and 20 years and you won’t be able to tell Columbine and me apart :D

 

  


Tags:
0 Comments
Category: Inspo