INSPO RIGHT NOW: PERFECT COMBO

February 20, 2014


 

Tahle malá krásná mexičanko-kaliforňanka dokázala v jediném outfitu zkombinovat ty největší (a nejklasičtější) módní triky pro výrobu dokonalého casual looku. A s takovou samozřejmostí, že jí za to fakt obdivujeme.

 

Návod na výrobu: Začněte pruhovaným tričkem (ideální varianta = úzké pruhy, dlouhé rukávy). Přidejte úzké kožené kalhoty. K černobílému základu se skvěle hodí trocha "dramatu", kterým zaručeně vždycky bude leopardí vzor. K tomu pak, jako třešničku na dortu, jednu výraznou sytou barvu na doplňku. Třeba právě červená je naprosto fantastická. K tomu zlatý kov a pak už jen něco velmi neutrálního, světlejšího, abyste celý look nechaly vyniknout. 

 

A jaro je tu už za měsíc! Get ready, folks ;-)

 

P.S.: Doufáme, že jste neprošvihli článek o stejných typech leopardích bot, jako má na sobě právě tahle blogerka!

This small, beautiful mexican-californian girl managed to combine all of the greatest and most classic fashion tricks to a create a perfect casual look – and all  in one outfit. And with such ease, that we can’t but admire her.

Guide to recreating it: Start with a striped t-shirt (ideal kind = narrow stripes, long sleeves). Add a pair of skinny leather pants. A black and white base goes really well with a little bit of ‘drama’, which will definitely always be a leopard print. To add some icing on the cake, enter a nice bold colour on an accessory. For example this red is absolutely fantastic. Combine with gold details and then something very neutral, light, to allow the whole look to shine through.

And spring is here in a month! Get ready folks ;-)

PS. We hope you haven’t missed our post about the exact same pair of leopard shoes that this blogger is wearing!


 

 


Tags:
0 Comments
Category: How to