LET'S MAKE SOME BUSINESS

January 28, 2014

 

Doba dovolených je dávno pryč a je nejvyšší čas se opět věnovat podnikání. Uživit celou firmu není žádná sranda, to vám můžu odpřísáhnout. A na začátku roku, kdy se uzavírají smlouvy s klienty, je to obzvlášť napínavé. Proto je potřeba kvalitní výbava ;)  

 

Tohle je moje varianta pro pracovní jednání (namísto klasického kostýmku). Kalhoty pánského střihu se zkrácenou délkou a šifonová halenka s vázačkou (oboje Mango Premium Collection). A decentní ale nezbytný sexy prvek, krajkové lodičky (Gianvito Rossi) a dvojitý prsten (taky z Manga).

 

Ready for business?

A.

 

Holiday time is long gone and it’s high time we got back to business. Making enough money for the whole company may sometimes mean putting more effort into work than is standard. And at the beginning of the year, when new contracts with clients are being signed, it can be especially thrilling. Which is why you need proper gear for it all ;)


This is my choice for a work meeting (instead of a classic suit). Masculine cut cropped trousers and chifon blouse with a bow (both from Mango Premium Collection). And a decent yet necessary sexy element, lace pumps (Gianvito Rossi) and a twin ring (also from Mango).
 

 


Tags:
0 Comments
Category: How to