NEW IN: CASUAL BUSINESS

March 18, 2014


 

Nové přírůstky do business šatníku.

Nedávno jsme v Backstage zjistily, že platí pořekadlo o kovářově bosé kobyle. Vyučujeme o tom, co musí být základem šatníku každé ženy a s hrůzou jsme zjistily, že dobrá polovina věcí nám chybí. Takže jsem to okamžitě musela začít napravovat, a vrhla jsem se do hledání dokonale střiženého lehce projmutého černé sako s délkou přesně na boky. Našla jsem tohle značky Filippa K. a nemůžu se dočkat, až dorazí!

A.

 

P.S.: Beauty Elixir značky Caudalíe je zázrak, o kterém jsem už loni četla na blogu Elin a pořídila jsem si ho z úplně stejného důvodu, jako ona. Moc hezky popsala důvod, proč ho začala používat: "Because I’ve been told so!" Když vám opravdoví odborníci řeknou, že něco máte dělat, protože to funguje, tak nemá cenu ztrácet čas pochybnostmi a prostě to udělejte ;-)  U nás se dá sehnat TADY.

 
New additions to my business wardrobe.
Recently, a couple of us at Backstage realised that the saying about the shoemaker’s son going barefoot is true. We teach about what should be the basis of every woman’s wardrobe and meanwhile realised that we’re missing about half of it! So I immediately had to start putting things right and threw myself into finding a perfectly cut black tailored blazer reaching down to the hips. I found this one from the brand Filippa K. and I can’t wait for it to arrive!

PS. The Beauty Elexir from Caudalie is a miracle which I read about last year on Elin’s blog and which I got for exactly the reasons as her. She eloquently explained why she started using it: "Because I’ve been told so!" And if real experts tell you that you should be doing something because it works, there’s no point in wasting time with doubts and you should just do it ;-) Available HERE.


 

 


Tags:
0 Comments
Category: New in