NEW IN: SHEARLING BIKER JACKET

October 14, 2014


Seznamte se s mojí novou bundou. Byla to láska na první pohled, takže bez většího přemýšlení rozum (a měsíční rozpočet) musel stranou.
Kdo mě zná, ví, že prakticky celou zimu prochodím v kožené bundě. Mrazy nemrazy. Ale teď už jsem zase o rok starší, snad i trochu moudřejší a mé zdraví pro mě začíná být konečně důležité. Nastal tedy čas teplých bund a kabátů!

 

Tuhle krásku mám ve velikosti XS a docela v ní plavu. Moc mě tento volný střih pilotkové bundy s beránkem baví. Narvu pod ní bez problému i ten nejtlustčí svetr, takže arktická zima může klidně začít. Škoda, že můj Filip pro takové bundy slabost nemá, mohla jsem si jí půjčovat a dost bych ušetřila :). 

 

No, než se vám v ní ukážu, koukněte na ty super street stylové fotky, třeba vás na shearling biker jacket taky nalákám...

 

M. 

 

Meet my new jacket! It was love at first sight which meant that any thinking through (as well as my monthly budget) had to make way to this darling.

If you know me at all you know that I spend practically all Winter in a leather jacket. Despite below zero temperatures. But now that I'm another year older - and wiser - my health is finally starting to be a little more important to me. Which means it's time for warm jackets and coats!

 

This beauty is a size XS and it's still pretty big on me. I really like this loose, pilot cut tailoring with fur. I fit even the thickest of sweaters beneath it, so arctic weather, bring it on!

 

Before I show you my outfit with it, have a look at these awesome street style photos - maybe they'll convince you that getting a shearling biker jacket is a good idea :)


 
	Pics: Mango, Pinterest

Pics: MangoPinterest

Tags: , , , , , , ,
3 Comments
Category: New in

Radka October 14, 2014 08:24 pm
Nice nice nice!!!
reply
Anonym October 14, 2014 09:09 pm
skoda, ze je to jen kozenka
reply
Luckapucka October 14, 2014 09:39 pm
jee ja ji mam! Je dokonala takze souhlasim!
reply

+ Add your comment