OUTFIT

April 17, 2014


 
O naší náklonosti ke kimonům jsme už psaly, pamatujete? Takže není divu, že jsem si pořídila hned dvě. Jedno klasické černé a druhé tohle kobaltově modré. Je super praktické a můžete ho kombinovat snad se vším. Když zafouká vítr, krásně kopíruje siluetu. Já osobně kimona nosím už pěknou řádku let ( i na spaní) a podle mě jsou dokonale vymyšlené. Oni v tom Japonsku tenkrát věděli, co dělají :-)

P.

We’ve recently written about our affection for kimonos, do you remember that? So it‘s no wonder that I ended up getting two. One classic black kimono, and this cobalt blue one. It’s super practical and you can combine it with almost anything. And if it gets a little breezy it hugs the figure beautiful. I’ve personally been wearing kimonos for a few years already (to bed as well) and I think they’re perfectly thought-through. Those lads in Japan sure knew what they were doing :-)
 

 

Coat – ZARA, kimono – VINTAGE, top – ZARA, relaxed jeans – ZARA, belt – MANGO, shoes ZARA, bag - H&M, jewelry - H&M, lips - Clinique, Chubby Stick 05 (Chunky Cherry).

 


Tags:
0 Comments
Category: Outfit