PERFECT COMBO

March 28, 2014Připravily jsme pro vás další INSPO NA PERFEKTNÍ KOMBINACI! 
 

Trend destroyed boyfriend jeans už jste mohli několikrát vidět u nás na FB v albech se streetstyle fotkami. Ke světlému denimu vypadá naprosto parádně béžová/hnědá nebo světle růžová (pudrová) barva. Třeba zrovna tohle sáčko. Navíc mrkněte na ty super detaily! Pod něj obyčejné tričko, tuhle sezónu ideálně s velkým nápisem (nějakým vzkazem, NE logem :)
 

Další trend je úzký pásek přes sako, pro názorný příklad se podívejte na blog švédské stylistky HannaMW TADY. A k tomuhle solidnímu základu pak stačí přidat dokonalou malou crossbody kabelku (aaaach, jak moc toužíme po tomhle modelu Cassandra v hnědém semiši!).


Nezapomeňte na třešničku na dortu – leopardí vzor! Právě tenhle výrazný prvek dokáže z "obyč" outfitu udělat umělecké dílo. Podle nás je nejvíc sexy na botách. A když se podíváte na pár inspo fotek, zjistíte, že tahle kombinace, v různých obměnách, bude trendy ještě hooooodně dlouho. A to je přesně to, co potřebujeme, že ano? ;-)

 

SHOPPING LIST:

1. Blazer, F&F

2. T-shirt, LINDEX

3. Belt, MANGO

4. Suede crossbody bag, YSL, MATCHESFASHION.COM

5. Booties, MATCHESFASHION.COM

6. Boyfriend jeans, SHEINSIDE


Now that we’ve started discussing basics, we’ve prepared another post hoping to provide you with inspiration on PERFECT COMBINATIONS!

You may have seen the destroyed boyfriend jeans trend on our street-style FB albums. Light denim looks absolutely wonderful with beige/brown or light pink (powder). Like this blazer. Plus check out the detailing! Wear an ordinary t-shirt underneath, this season ideally with a large sign (with a message, not a brand logo :))

Another trend is wearing a slim belt over a blazer, have a look at the Swedish stylist HannaMW’s blog HERE for specific inspiration. And this solid base deserves a perfect small cross body bag (aaaaah how much we would love to have this Cassandra model in brown suede!).

Don’t forget about the cherry on top – leopard print! It’s exactly this kind of element that can transform an ordinary outfit into an art piece. We think it’s sexiest on shoes. And if you have a look at a couple of inspiration photos, you’ll find that this combination in different modifications will be trendy for a loooooong time to come. And that’s exactly what we need, right? ;-)
 

 

inspo pics: Pernille, Song of Style, Atlantic Pacific, random

 

 


Tags:
0 Comments
Category: How to