JAK NAJÍT SVŮJ OSOBNÍ STYL

Krásný den, moji milí (ano, už je to opět zase i pro chlapíky 🙂 )! Tak jsme chvíli probírali beauty věci a šup zase zpátky k outfitům a pozitivnímu přístupu k životu. Dnes bych vám chtěla odpovědět na otázku, kterou dostávám od svých kurzistů, klientů i vás, čtenářů, asi nejvíc: JAK MÁM NAJÍT SVŮJ OSOBNÍ STYL?

A znovu jako ohraná deska opakuju – kdyby to šlo říct jednou větou, nemuseli by existovat stylisté ani psychologové a už vůbec ne Škola stylu ;-). I když si možná někdo z vás pomyslí, proč by se něčím takovým vůbec měl zaobírat, tak věřte, že oblečení ovlivňuje vaši náladu a vaše sebevědomí víc, než si jste vůbec ochotni připustit! Takže proto je fajn, tohle řešit. Aby vaše psychická i fyzická stránka osobnosti byla v souladu. Abyste žili hezký život uvnitř i navenek. Protože tohle není buď a nebo. Zjednodušeně (a hodně napřímo) řečeno: To, že na svůj vzhled kašlete, protože je přece mnohem důležitější, jaký jste charakter, je sice vzletně znějící alibi, ale fakticky je to pěkná pitomost.

 

Jak už jsem napsala – na svůj osobní styl si musíte přijít sami. To za vás neudělá ani ten nejlepší stylista světa. Vy se znáte nejlépe a vy víte nejlépe, jak chcete chcete na lidi působit! Tím se dostávám hned k první zásadě:

 

1. JAKÁ/Ý CHCETE BÝT?

Nesnažte se odpovědět na otázku “jaký styl chcete mít”. Jděte na to mnohem jednodušší cestou. Správná otázka zní: “Jak chcete, aby vás okolí vnímalo?” U svých klientek k tomu používám jednoduchý trik. Pokaždé, když mi vysvětlí, že jejich styl je “takový praktický”, popíšu jim modelovou situaci: Představte si, že vstoupíte do baru plného krásných chlapů. Všichni se otočí ke dveřím, ve kterých stojíte. Co chcete, aby jim problesklo hlavou jako první? Hmmmm, ta je ale praktická?

Pak to teprve klientkám docvakne. Že “praktičnost” nemá se stylem nic společného. A jestli chcete být s chlapem, který na vás nejvíc ocení to, že báječně umíte jezdit s kolečkem plným cihel (hmmm, ta je praktická), tak čtete špatný článek ;-).

 

2. ZÁKLAD (ŠATNÍKU) JE ZÁKLAD

Soustřeďte se na vybudování solidního základu, na který je spoleh každý den. Pak už můžete přidávat trendy kousky nebo jen doplňky, které vás charakterizují. Když budete mít šatník plný trendů, které jsou in jednu sezónu a pak vás přestanou bavit, zblázníte se z toho (nebo vyhlásíte bankrot). Takže ať už je váš styl víc drsný nebo naopak elegantní, vždycky potřebujete stejný základ. Až kožená bunda (nebo v opačném případě třeba perlový náhrdelník) udělá ze základů váš charakteristický look.

 

3. INSPIRUJTE SE

Když vidíte na instáči nebo facebooku nebo kdekoli online nějaký outfit, který se vám líbí, uložte si ho. Zkuste se zkamarádit s Pinterestem (nejlepší přítel každého stylisty!). Udělejte si vlastní inspoboard. Až bude hotový, zkoumejte každý obrázek, který na něm budete mít. Co mají všechny obrázky společného? Barevnou paletu? Podobné typy outfitů? Náladu, atmosféru? … Velmi snadno tak zjistíte, co se vám líbí nejvíc, jak toužíte vypadat, jak chcete působit na své okolí. Pokaždé k tomuhle nutím svoje klientky, protože jeden obrázek řekne víc, než tisíc slov.

Mimochodem, většina klientek se do těhle skládaček zamiluje tak, že si je pro sebe tvoří i dlouho potom ;-).

Můj soukromý tip: Jestli se vám líbí outfit nebo nějaká jeho část, který má na sobě kolegyně v práci nebo žena před váma ve frontě, nestyďte se jí zeptat, odkud ho má! Zaprvé bude polichocena a za druhé vy budete vědět, kam jít přístě nakupovat!

 

4. NENECHTE SE ZBLBNOUT

V tomhle šíleném online světě, kdy každý druhý žije svůj život veřejně, je velké riziko, že sklouznete ke sledování něčeho, co se vám ale ani trochu nelíbí. Projděte si svůj instagram a vsadím se, že tam najdete pár profilů, které sledujete a netušíte proč. Které vás vůbec ničím neinspirují. Zaprvé je to šílená ztráta času a za druhé (a to je možná ještě horší) mozek krmíte vizuálními vjemy, které si pamatuje, i když by neměl. Přestaňte svou hlavičku zásobovat něčím, co nejste vy, co k vám nepromlouvá jazykem, kterým chcete mluvit VY.

Když budete pořád dokola koukat na rozezlenou nespokojenou ženskou, neudělá to z vás spokojenější osobu! Naopak začnete nevědomky přebírat její vzorec chování. A takhle to funguje i s oblečením, věřte mi!

 

5. NAJDĚTE SI TO “SVOJE”

Svůj osobní (unikátní) styl získáte jednoduše tím, že budete nosit něco, co máte nejraději. Ať už je to třeba černá barva, výrazné šperky nebo třeba vintage oblečení. Přesně tohle totiž dokonale přenáší vaši osobnost do vašeho oblečení. U mě je to aspoň jeden typicky ženský prvek. I když mám roztrhané džíny, mám k nim podpatky. Když mám tenisky, mám aspoň červeně namalovanou pusu, atd… Z toho plyne, že i když se cítím jakkoli, pořád chci být vnímána jako ženská.

A v tom to celé je. Až svůj osobní styl najdete, poznáte to jednoduše: vaše kamarádka se na vás podívá a řekne: “Tohle jsi úplně celá ty.”

P.S.: Od chlapů takovou větu nečekejte. Jestli vás má rád, vždycky vás přece pochválí ;-).

 

Vidíte, já vás upozorňovala už na začátku, že to nebude tak jednoduché, ale že na to musíte přijít sami. Ale zas to není žádná operace mozku, takže směle do toho. A kdybyste měli ještě nějaké dotazy, jsem tady pro vás! Držím vám palce, protože to sice chvilku trvá (mě to třeba zabralo dobrých 10 let!!!), ale ten výsledek, když budete konečně vědět, co nakupovat a přestanete utrácet za blbosti, které “nejste vy”, když už nikdy nebudete mít pocit, že nemáte co na sebe… To za trochu námahy fakt stojí.

 

Přeju vám nádherný den a užijte si hledání. I to má svoje kouzlo…

 

Xo, Vaše

Sako, boty, džíny – ZARA

Top – MANGO

Kabelka – EAT ME

Šátek – FREY WILLE

Náramky – D.MINQUE, TIFFANY&CO.

Hodinky – DANIEL WELLINGTON

 

KOMENTÁŘE +

 1. Pavlína says:

  Nádherný článek,moc ti to sluší,ta modrá je přímo pro tebe .

  • Alen says:

   Dekuju, Pavli! A to modrou vlastne ani nemam moc rada, ale ted se to nejak seslo a jsem rada, ze te to bavi 😉 krasny den preju!!

 2. Ája says:

  Alenko, tady máte neskutečně štíhlé nohy, ty kalhoty vám vážně seknou 😉

 3. Marie K. says:

  Alenko super článek, ten by si mělo přečíst spousta alibistek, protože vypadat hezky neznamená být špatný člověk. Mimochodem jsi opět kráska, mooc ti to sluší.

  • Alen says:

   Marunko, dekuju za krasny vzkaz! Ony se “alibistky” asi nezmeni. Ale my ostatni uz nemusime mit spatny pocit z toho, ze to vnimame jinak 😉 krasny den a jeste jednou dekuju!!

 4. Bára says:

  Moc hezký článek 🙂 Já už jsem tak nějak dospěla k tomu, co mám ráda…, akorát jsem ještě nenašla obchod, kde bych ty věci sehnala 🙂 např. miluju bílá trička, mám jich doma tunu, ale pořád kupuju nová, protože ty z H&M a spol. jsou po pár vypráních jako hadr. Takže já teď vedu boj za kvalitní kousky 🙂

  • Alen says:

   Baru, to je tak hezké! Teda ne to, že nemůžeš v ČR najít kvalitní věci 🙂 Ale to, že už jsi došla k tomuhle názoru, který je všude jinde úplný základ a u nás pořád nic. Děkuju!!

 5. Marcela Čierna says:

  ❤ milujem kombinaciu oranzovej a bledomodrej farby. Alebo cervenej a malinovej. Ale cierna to som ja. Aj som sa vydala za pana Čierneho. 🙂
  Alenko, sekne ti to a ďakujem za skvely clanok. 🙂

 6. accacia says:

  Ahoj Alenko,
  a Táňu Havlíčkovou a její Módu a duši znáš?
  Moc zajímavé čtení 🙂

  • Alen says:

   Znám, ale není to úplně můj šálek kávy. Ale stejně jsem moc ráda, že mám tak zvídavé a inteligentní čtenářky!

 7. Aleš T. says:

  Ta je ale praktická 🙂 Perfektní přirovnání. Jsem pro, aby se tato hláška dostala do povinné četby základních i středních škol.
  Tolik praktických žen potkávám na ulicích denně, až to trochu nudí… Naopak, stačí jedna taková nepraktická dáma a pokud se zrovna nemůžu utlouct dát jí alespoň přednost ve dveřích, tak mi dokáže zlepšit náladu nejméně na dva dny.

 8. Viki says:

  znovu super článok 🙂 tak snáď nájdem ten svoj styl kým sa mi narodí prvé vnúča

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 9. Vera P.V. says:

  Znate Taňu Havlickovou a jeji Moda a duše neboli oblecte svou dusi? Jste romaticka, extravagantni nebo rebelka? Me to moc pomohlo pri hledani meho stylu a navic je to uzasne osobne rozvojove 🙂 Krasny outfit Alenko, miluju inspirace na to jak dostat do satniku pastelove barvy a pritom nevypadat romanticky 🙂 Jsem extravagantni a potrebuju vzdy nejaky vyrazny kousek jsko je treba tady ta kabelka 🙂

 10. Gabriela says:

  Nádherný článek!!! Mimochodem strašně moc Vám to tady sluší. Je smutné, kolik žen v určitém věku tak nějak rezignuje na svůj vzhled. A vlastně o věk vůbec nejde. Nemám ráda, řekne-li někdo: “Na to jsem už moc stará”. Přesto, že už mi dávno není “náct”, naopak se šíleným tempem blíží “sát”, oblékám se tak, abych se cítila já sama dobře, protože to, co ze mě vyzařuje, to okolí vnímá. Člověk se má v první řadě líbit sám sobě… Děkuju proto za energii, kterou vyzařujete, předáváte…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

chci vědět, co mám dneska vědět ;-)

Tomu neuvěříte!

Nejsem žádná Jolanda, ale na každý den v měsíci pro vás mám jednu větu, která sedne jako p*** na hrnec. 

NEJLEPŠÍ SLEVOVÉ KÓDY

tohle nosím

TOHLE UŽÍVÁM

TÍMHLE FOTÍM

01

02

03

Co patří do základů šatníku, kde to přesně sehnat (a nepřijít při tom na buben).

*Ano, chci zůstat na mailing listu a mít všechno z první ruky.

Základy šatníku pro všechny boss babes

Artboard 3

TOHLE NUTNĚ POTŘEBUJU

na stránkách mé Školy stylu. Jsem Alenka Šafratová a jen s maturitou a nekonečnou energií jsem pracovala jako stylistka na volné noze, módní redaktorka v Ženě
a život a ředitelka módy v Elle. Teď, s dvacetiletou praxí, učím ženy, jak najít svůj styl v oblékání i v životě. 

O MNĚ

BLOG

PODCAST

KONTAKT

PRONÁJEM

ODEBÍRAT EMAILY

SPOLUPRÁCE

KURZY

jste tady správně!

MOJE MILÉ,

@skolastylu

ZÁKONNÁ UJEDNÁNÍ

|

práva vyhrazena

|

© škola stylu 2020