JAK PŘEŽÍT SVÁTKY A NEZEŠÍLET

Krásný den, moji milí! Oficiálně začalo období, kdy se mě všichni místo “Proč nemáš děti?” ptají “Už máš všechno připravené na Vánoce?” Nad oběma se pokaždé usměju, protože díky první nemusím už řešit tu druhou. Myslím si, že svátky jsou tu především kvůli dětem, aby si užily pár magických momentů, než zjistí, že na nich nic kouzelného není a automaticky převezmou všechen ten stres.

 

Protože máme s rodiči dohodu, že když budu o Vánocích single, budu trávit štědrovečerní večeři s nimi, dali jsme před pár lety slib – žádné stresy s dárky. Takže naše stress free Vánoce vypadají takhle: každému pod stromek jednu věc “aby pod tím stromkem nebyl jen koberec” (a tu vždycky koupím online), žádné cukroví (stejně to nikdo z nás nejí), žádný živý stromek, protože se o to naši pejskové pořád píchali 🙂 .

 

Protože se kouzlo Vánoc dávno ztratilo pod nánosem nákupního balastu (a sotva se z něj v nejbližší době vybabrají), sepsala jsem vám alespoň pár tipů, jak sváteční čas přežít a proč jsou některé věci úplně ok. Vy to totiž víte, jen si to třeba myslíte široko daleko sami, a třeba by vám pocit, že to máme stejně, mohl pomoct udělat si Vánoce konečně PODLE SEBE.

 

1. DĚLEJTE VŠECHNO PODLE SEBE, NE PODLE TOHO,
CO SI MYSLÍ OSTATNÍ

Chcete umýt okna v celém baráku, protože vás to uspokojuje a chcete zažít ten pocit dobře odvedené práce? Chcete napéct 20 druhů cukroví, protože váš manžel to miluje a pokaždé ho jí s úsměvem na rtech a obdivným pohledem na vás? Chcete mít 3 druhy jídla u štědrovečerního stolu, protože každý z rodiny má rád něco jiného a vy svou rodinu milujete a je to tradice, která vás dělá šťastnou? FAJN, UDĚLEJTE TO A UŽIJTE SI KAŽDOU MINUTU.

 

Jestli ale tohle všechno děláte JEN PROTO, ŽE TO TAKHLE DĚLAJÍ OSTATNÍ nebo “by se to mělo”, a když to neuděláte, tak vás ta baba Nováková od vedle pomluví, doporučuji si v klidu sednout a několikrát si nahlas říct: “Kašlu na sousedku, co je mi do ní?! Tohle je můj život a já chci být šťastná/ý!!!” NEDĚLEJTE NIC JEN KVŮLI TOMU, CO ŘEKNOU OSTATNÍ. Tečka.

 

2. “BÝT SPOLU” ZNAMENÁ PRO KAŽDÉHO NĚCO JINÉHO A JE TO ÚPLNĚ V POŘÁDKU!

 

Představa klasických Vánoc je celá rodina kolem jednoho stolu narvaného jídlem. JENŽE… pro někoho je tohle místo láskyplné představy spíš noční můra. A víte co? Je to úplně ok! Jestli máte v rodině toxické vztahy, není vaší POVINNOSTÍ s ní trávit sváteční čas. Zavolejte svým přátelům a pozvěte je k sobě a vytvořte si SVOU TRADICI. Uvidíte, že je kolem vás spousta lidí, pro které štědrovečerní hostina představuje stejné trauma, jako pro vás. Nebo se sbalte a odjeďte někam do tepla, nebo lyžovat, nebo ke známým na chalupu. Zkrátka jsme znovu u toho hlavního – děláte to pro sebe, pro svoje duševní zdraví, ne abyste se zavděčili někomu, komu se stejně zavděčit nejde!

 

3. NENECHTE SE VTÁHNOUT DO HYSTERIE NÁKUPŮ JEN PROTO, ABY VAŠE DĚTI MĚLY VÍC DÁRKŮ, NEŽ OSTATNÍ

 

Tenhle bod vezmeme rychle – jednak proto, že si určitě budete myslet “co ta o tom může vědět, když nemá děti”. A druhak proto, že je tohle na delší povídání. Řeknu vám jen jednu věc – když se budete snažit, aby vaše děti měly všechno, vytváříte jim život ve falešné realitě. Až jim bude dvacet, tak je bohužel dost velká šance, že při střetu se skutečnou realitou, to dost odskáčou. Věřte mi, v dospělém životě velmi rychle a bolestně zjistí, že všechno mít NEMŮŽOU a co je nejhorší, ukradnete jim tím jejich touhu a vášeň dokázat víc, mít sen a jít si za ním, zkrátka být opravdu šťastné.

 

Setkávám se s tímhle syndromem během všech kurzů ve Škole stylu. Tyhle hýčkané “děti” nejen, že neví, jak dosáhnout svých snů, ale ony většinou ani netuší, co jejich sen vlastně je! A to je podle mne opravdový průšvih.

 

4. VRAŤTE VÁNOCÍM JEJICH PODSTATU

 

I když to možná bude znít jako mega klišé, musíte mi věřit! Kdy jindy “dát zpátky”, když ne o svátečním čase. I když si myslíte, že nemáte peněz nazbyt, i malá pomoc může mít velký efekt. Popravdě, nemusíte posílat peníze na charitu, nebo kupovat jídlo do útulků pro zvířátka. Udělejte jedno malé gesto a běžte na jediné odpoledne vařit polévku potřebným. No nekruťte očima – to, že v sobě dokážete najít soucit a lidskost, to z vás dělá fantastického člověka, na kterého musíte být sami hrdí!

 

Kdo mne zná, tak ví, jak miluju pejsky. Proto o Vánocích nakoupíme granule, konzervy a hračky a objíždíme s maminkou útulky, ze kterých máme naše pejsky. A jen pro představu, abyste věděli, jak pošahaná jsem, nikdy nejdu dovnitř. Vždycky do útulku zavolám a čekám 200 metrů od brány, než si pro všechno přijdou. Zaprvé by mi pohled na opuštěné pejsky urval srdce a za druhé bych odjížděla s autem plným zachráněných frňousků 🙂 . Ano, v tomhle případě mi klidně můžete říkat magor 🙂 .

 

Moc si přeju, abyste v sobě našli sílu zařídit si Vánoce podle svého a už nikdy neřekli větu: “Už aby ty Vánoce byly za náma”. A i když se vám podaří uskutečnit aspoň jeden z těhle bodů, můžete být na sebe pyšní. Protože já na vás pyšná jsem!

 

Přeju vám nádherný stress-free předvánoční čas a když se se mnou a ostatními čtenáři budete chtít podělit o nějaké své “tradice”, které jste si vytvořili sami pro sebe, budu moc ráda!

 

Xo, Vaše

 

Kabát – H&M (old)

Culottes – COS

Svetr – H&M (old)

Boty – ALDO ze ZOOT.CZ

Kabelka – BREE

Ode dneška až do 18. 12. 2018 máte v Bree (online i v kamenném obchodě) na jakoukoli kabelku/batoh/peněženku, prostě cokoli slevu 10% se slevovým kódem, který je exkluzivně jen pro vás: ALENKA10

 

 

Za fotky děkuju Lucce (odkaz na její stránky najdete TADY).

 

KOMENTÁŘE +

 1. Lucie F. says:

  Alenko je to presne tak jak pises. Ja se probrala pred rokem, těsně po třetím porodu, kdy se ode me očekávalo ze v rozkopanem baráku skoro bez vody budu pect zase pro vsechny. Rekla jsem si a dost. Kdo upece me? Nikdo, na me se akorát vykaslou a kdyz reknu ja ne, jeste se urazí. Takze letos nic. Udelam par cukrovi pro nas, hlavne pernicky, ty nase deti miluji, dam si nohy nahoru a jedinou výzdobou bude stromek a svetylka, protoze to deti miluji. A tradice? Vzdycky jsme chodili do útulku, dat granulky, deky a tak. S detmi jsme to nejak přestali praktikovat, protoze to by bylo doma pejsků a ja vzdycky odjizdela ubulena takze uz zbývá jen prochazka do lesa na Stedry den a vanocka na stole ke snídani. Ta musi byt vzdycky ❤️ Krasne Vánoce!

  • Alen says:

   Luci, jsem na tebe pyšná! Nikdy si nenech vzít svoje štěstí, protože ho pak budeš moct dávat i své drahé rodině a ty tě za to budou milovat a ctít. Zní to jako klišé, ale je to obrovská pravda. Krásné svátky přeju vám všem!

 2. Peťula says:

  Alenko, naprosto souhlasím! 5 let jsem pracovala v nákupním centru, takže pro mě Vánoce absolutně neexistovaly. Byla jsem unavená, vystresovaná, na Štědrý den v práci atd. A teď?… Před 2 měsíci jsem si řekla A DOST! Dala jsem výpověď bez toho, aniž bych měla další práci, takže stresy, pohovory, čekání…. A vlastně to čekání mě donutilo vypnout. Konečně mám čas udělat si Vánoce podle sebe. Máme od začátku prosince umělý stromeček, plno dekorace, i ty okna jsem stihla umýt, ale vše proto, že se mi to líbí, ne aby se neřeklo. A Vánoce budeme s manželem sami doma, uděláme si pohodový den a až další dny navštívíme naše rodiny. Hlavně se z toho nepos**t A máme tradici, že se 23.12. sejdeme u nás s přáteli a uděláme si malé Vánoce den předem. Jde o to, trávit čas tak, jak chcete vy sami a s těmi, koho doopravdy chcete vidět, ne dělat něco na sílu a pak se cítit špatně❤️

  • Veronika H. says:

   Hezká tradice.

  • Alen says:

   Peti, jsem na tebe strašně hrdá! Myslím to úplně vážné! To je obrovský krok k tomu žít šťastný život a i když to pro někoho může být děsivé (odejít z práce bez nějaké jistoty), je to to nejlepší, cos pro sebe mohla udělat! Gratuluju a přeju nádherné svátky!

 3. vladimíra says:

  Milá Alen,
  velmi trefný příspěvek – gratulace, přesně jak píšeš, již vloni jsme odbourali ty “haldy dárků” a řekli si, jeden dárek, a maličkost, žádné okázalosti, a ono, světe div se, funguje – no je to fantazie, každému doporučuji, ale vím…..setkávám
  se i s údivnými pohledy, a věty typu, “Cože jako jenom jeden dárek jo…. “¨, jsou již pro mě úsměvné, nakonec kdo chce šílet u regálů, a večer dávat obklady na bolest hlavy, tak směle do toho :-)A ještě máme jednu tradici, na Štědrý den dopoledne jdeme do města na dobrou kávičku a vínečko, a vůbec nic se neděje, je nám fajn, a i večeři stihnu připravit :-):-)-) Přeji Tobě Alen a všem Tvým čtenářkám pohodové dny, přesně takové, jaké je mít chcete !!!!
  S láskou Vladimíra

 4. Zuzana says:

  Já to mám tedy jinak, já miluju ty plné obchody lidí, všude stromky a koledy, všichni nadávají a já se v tom rochním. Kochám se i letákem z tesca. Jen to tu píšu, tak mám úplně husí kůži. A jediné, co mě děsí je, že ty vánoce utečou. To úplně cítím kámen na hrudi. No nic, jdu chystat těsto na cukroví ❤️ ahoooj

 5. Tereza says:

  Diky moc za tento post. Vánoce neslavime, protoze nejsme křestanskeho vyznani a slavime touto dobou zcela jiný svatek. Nicmene ten tlak okoli a predevsim televize je strasne silny a neprijemny. Pro vetšinu lidi jsme za exoty a jsme divní, protoze nedelame to, co se delat má.

  • Alen says:

   Terezko a proto si tě budu vždycky vážit! Za to, že jsi ty i tvoji blízcí dokázala odbourat tu strašnou kouli na noze “co tomu řeknou ostatní”. A víš sama nejlíp, že to se rozhodně netýká jen Vánoc 😉 Děkuju!

 6. Veronika H. says:

  Alenko, pod to se podepisuju. Nevím, proč si lidi zbytečně přidělávají problémy leckdy 🙂 Vánoce se už taky snažím prožít v klidu a ne jen kvůli tomu, abych měla 20 druhů cukroví a každý 100 dárků za miliony.
  Všem spolučtenářům a Tobě pohodový adventní a Vánoční čas.

 7. Pavla Rádlová says:

  Jako dítě jsmě mívali opravdu kouzelné Vánoce. Venku sněžilo, stromeček byl ozdobený v tradiční červené barvě a doplněný o ruční výrobky mé maminky a pod ním bylo spousta dárků. Asi jsem jedna z mála lidí v mém okolí, kdo si tento pocit kouzelných a pohodových Vánoc ponechala až do dnešních dní.
  Jelikož mám doma dvě kočky, tak živý stromek je u nás tabu. Ale tohle mě opravdu netrápí, že mám umělý, protože je stejně krásný. Co se týká dárků, tak jsem se je naučila nakupovat už několik měsíců předem, abych zaprvé finančně nevykrvácela v prosinci a protože mě toto nakupování vůbec nestresuje. Právě naopak. Zbožňuju nakupování online a hlavně co mi moc pomáhá je to, že si během roku píšu co mi kdo řekl co se mu líbí, co by si chtěl pořídit a já se mu to potom o Vánocích snažím splnit.
  A co cukroví? Já nepeču, protože mě to nebaví. Stát hodiny v kuchyni a být od hlavy až k patě od těsta, to není nic pro mě. Tohle jsem taky vyřešila úplně jednoduše. Každý rok si v mé oblíbené cukrárně objednám pár kousků cukroví a makronek. Tak, aby mi vydrželo na pár dní, ale ne tolik, abych se ho přejedla.
  V celém svém životě jsem nikdy nedala na řeči druhých a nikdy jsem nedělala to, co ostatní. Sice si myslí, že jsem magor, ale upřímně mě to vůbec netrápí. Jsem svá a spokojená 🙂

 8. Monika says:

  Alenko, krásně a pravdivě napsáno až mě to dojalo k slzám.

  • Alen says:

   Moni, děkuju! Moc si vážím toho, že moje články ve vás vyvolávají emoce a rezonují ve vás. To je obrovská odměna!

 9. Natalie says:

  Alenko, je to tak. Světýlka kolem v těch tmavých měsících jsou ok, ale ten zbytek? My víme, že zázraky se dějí úplně jinak, než tak, že se všichni narveme žluklou majonézou smíchanou s hromadou blbostí a kaprem chutnajícím bahnem z českých rybníků. A proč vlastně ta Vánoční obscese být s někým, vždyť jsou to duchovní svátky rozjímání, každý by měl být hlavně sám se sebou.

 10. Kristýna says:

  Děkuju. Nejdřív jsem to ani nechtěla číst a říkala si zas jeden ten “chytrej” článek, jak zvládnout vánoce. Nakonec jsem se začetla a musím souhlasit úplně se vším, co jsi napsala. Každý si na to ovšem musí přijít sám a někdo to nepochopí nikdy.

  • Alen says:

   Kristýnko, máš naprostou pravdu. A právě proto to musíme říkat nahlas pořád, aby se to postupně dostalo do všech (nebo aspoň do většiny) uší a hlaviček 🙂 Pak bude svět mnohem krásnější.

 11. Pro mne je to všechno taková samozřejmost, že by mne nenapadlo o tom psát. Nikdo v mém okolí nestresuje. Já si užívám adventní outfity a adventní posezení po kavárnách. To mne baví úplně nejvíc. Je ovšem dobře mluvit o tom, aby si to každý udělal podle sebe, protože stále hodně lidí stresuje (usuzuji tak podle jejich výrazů v obličeji na ulici a v OC)
  Krásný pohodový advent! Outfit je moc hezký!

  • Alen says:

   Martinko, viď, ale opravdu to není úplně samozřejmé. Víš, že to nesouvisí ani tak se svátky, během nich je to jen mnohem víc vidět 😉 Krásný advent i tobě!

 12. bara says:

  *bullshit* Vánoce jsou super a to co tam píšeš jsou větčinou předsudky, jde vidět, že se moc s lidma nestýkáš nebo spíš, že je moc neposloucháš.

  • Alen says:

   Barunko, to spíš ty nečteš. Já přece nenapsala ani jednou, že Vánoce nejsou super. Celý článek je o tom, že pro každého je “super” něco jiného a neměl by si to nechat vzít jenom proto, že pro ty druhé znamená “super” něco jiného, než pro ně. A osočit mě, že se nestýkám s lidmi nebo je neposlouchám, je směšné. Kdybys mě znala, tak pochopíš, jakou volovinu jsi napsala 😉 Krásné svátky a užij si svoje super Vánoce.

 13. Lucka says:

  Alenko, perfektní článek 🙂 se vším souhlasím do puntíku

 14. Viki says:

  úžasný článok 🙂 raz keď budem mať “vlastné” vianoce, urobím si ich presne podľa tohto 😛

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 15. Klára says:

  Alenko mluvíš mi z duše ❤️ Vánoce bez stresu už praktikuji 10let. Každý rok obdarovavam potřebné ať jsou to děti, zvířátka či dospělý a teď teda rozzářene oči malého jsou to kouzlo vánoc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

chci vědět, co mám dneska vědět ;-)

Tomu neuvěříte!

Nejsem žádná Jolanda, ale na každý den v měsíci pro vás mám jednu větu, která sedne jako p*** na hrnec. 

NEJLEPŠÍ SLEVOVÉ KÓDY

tohle nosím

TOHLE UŽÍVÁM

TÍMHLE FOTÍM

01

02

03

Co patří do základů šatníku, kde to přesně sehnat (a nepřijít při tom na buben).

*Ano, chci zůstat na mailing listu a mít všechno z první ruky.

Základy šatníku pro všechny boss babes

Artboard 3

TOHLE NUTNĚ POTŘEBUJU

na stránkách mé Školy stylu. Jsem Alenka Šafratová a jen s maturitou a nekonečnou energií jsem pracovala jako stylistka na volné noze, módní redaktorka v Ženě
a život a ředitelka módy v Elle. Teď, s dvacetiletou praxí, učím ženy, jak najít svůj styl v oblékání i v životě. 

O MNĚ

BLOG

PODCAST

KONTAKT

PRONÁJEM

ODEBÍRAT EMAILY

SPOLUPRÁCE

KURZY

jste tady správně!

MOJI MILÍ,

@skolastylu

ZÁKONNÁ UJEDNÁNÍ

|

práva vyhrazena

|

© škola stylu 2020