Podcast 31: Jak říkat NEProzradím vám všechny možné způsoby, jak odmítnout, ale nezranit. Jedním z nich je tenhle jednoduchý trik:

Říká se mu systém ANO – NE – ANO. Tohle sice není od Brene, ale přesně takhle svou odpověď má koncipovanou.

Nejdřív řeknete něco pozitivního. Poděkujete za nabídku, za to, že si na vás dotyčný vzpomněl a pochválíte ho za jeho snažení udělat svět lepším místem.

Pak nabídku odmítnete, ale pozor! Důležité je vysvětlit proč jí odmítáte. A nestačí napsat “protože na to nemám čas”. I přesto, že je to pravděpodobně pravda, tak to stejně zní trochu hulvátsky. Proto jsem ukradla tenhle konkrétní tip od Brené a vypsala jsem 3 konkrétní oblasti, kterým teď věnuju veškerý svůj čas.

A nakonec přichází opět pozitivní ano – povzbuzení a popřání úspěchu s daným projektem.

Vidíte ANO – NE – ANO.

A tenhle princip odmítnutí můžete použít v jakémkoli typu konverzace. V emailech, v esemeskách i v osobní konverzaci.

Slovo NE má v sobě negativní podtext. Nebo tak to aspoň vnímá většina z nás. Trápíme se tím, že když něco odmítneme, tak tím někomu ublížíme, nebo ztratíme šanci nebo další příležitost.

Jenže když se nad tím pořádně zamyslíte, je NE vlastně benefit pro obě strany. Vy nebudete dělat to, co nechcete a onen dotyčný, který to po vás žádal, nedostane polovičatou práci. Protože znáte to, když řeknete na něco, že to uděláte, ale předem víte, že jste měli odmítnout, protože se vám do toho vůbec nechce, neodvedete jí s plným nasazením a celým vaším potenciálem. Takže odpovědí NE dáte šanci někomu jinému, kdo bude nadšený, že tu práci může udělat.

Vlastně celý tenhle díl bych měla začít tím, proč říkat víc NE než ANO. Jak říkal Warren Buffet: Rozdíl mezi úspěšnými lidmi a velmi úspěšnými lidmi je ten, že velmi úspěšní lidé říkají NE vlastně na všechno.

Mě osobně nejvíc dostalo, když jsem si opravdu začala uvědomovat, co znamená věta: Když něčemu řeknete ANO, automaticky něčemu jinému říkáte NE.

Chcete udělat další projekt, protože chcete víc peněz? ANO. Jenže to znamená, že říkáte NE své rodině, svému manželovi a dětem nebo svým přátelům a blízkým. Je to pokaždé něco za něco.

A je jen na vás, abyste si přesně stanovili vaše hranice, vaše životní hodnoty. Co je pro vás dané a nebudete o tom vůbec diskutovat? Co je pro vás svaté, že to nikdy neobětujete?

Že každý večer po večerníčku strávíte se svými dětmi hodinu čtením pohádek? Že každé ráno máte 20 minut pro sebe, abyste se v klidu duševně připravily na celý den? Že neodpovídáte na maily o víkendu?

Jasně, že se někdy přihodí situace, kdy svoje hranice musíte trochu posunout. Ale tyhle situace musí být výjimečné, ne pravidelné.

Zkrátka, když si přesně uvědomíte, jaké jsou vaše životní hodnoty, jak chcete svůj život žít, jaký je váš směr, bude se vám mnohem snadněji a vědomě nejen říkat ne, ale navíc se při tom nebudete cítit provinile. Protože odmítnout šéfa je děsně těžké a zavání to vyhazovem. Ale když mu v klidu a mile vysvětlíte, že víkendy jsou pro vás svaté, protože vaše děti jsou ve věku, kdy vás nejvíc potřebují, hned se s takovou informací pracuje líp. Oběma stranám.

Takže akční plán pro vás je:

 • Stanovit si svoje priority a přesně si určit, co je pro vás svaté a nebudete o tom diskutovat.
 • Když odmítáte, vysvětlete důvod odmítnutí a klidně přidejte ještě své priority
 • Říkejte víc NE, než ANO.

Ten poslední bod vám asi bude dělat největší problém. Ale třeba vám to ulehčím, když vám řeknu, že když budete chtít zachránit svět a pomáhat všem a vždycky, budete na roztrhání… a roztrhá vás to. Vyhoříte rychleji, než paprska na stromku.

A jestli si myslíte, že vám pak někdo připne metál na pyžamo, ve kterém budete ležet v nemocnici poté, co jste zkolabovali vyčerpáním, tak na to rovnou zapomeňte.

Hlavní zásady, kterých se držte, při jakémkoli odmítání:

 • Reagujte rychle. To, že budete odmítnutí oddalovat, ho rozhodně neulehčí. Odmítejte rychle, ale slušně a stručně.
 • Buďte slušní. Poděkujte za to, že si na vás vzpomněli s nabídkou toho a toho, pogratulujte. Použijte kopii mailu, který jsem si já půjčila od Brene Brown.
 • Nelžete. Jestli nemůžete říct úplnou pravdu, nebo nedokážete být upřímní, řekněte prosté a jednoduché NE. Ale nevymýšlejte si blbosti, protože lidi mají senzory a poznají, když je vodíte za nos.
 • Neomlouvejte se. Můžete se samozřejmě omluvit za to, že se nemůžete účastnit akce, na kterou vás zvou, ale už se neomlouvejte za své odmítnutí.
 • Vysvětlete své důvody. O tom už jsem mluvila. Vysvětlete svoje priority a jděte od toho.
 • Nabídněte jiné řešení. Když se nechcete zůčastnit té a té akce, nabídněte se, že můžete k úspěchu akce přispět jiným způsobem. Navrhněte za sebe adekvátní náhradu, někoho, kdo odvede práci třeba ještě líp, než vy. Nebo navrhněte, že si o tom promluvíte za pár týdnů/měsíců, až pro vás situace bude příznivější.

A ještě vám dám jeden tip, který by se vám mohl hodit. Když si nejste úplně jistí, jestli máte odpovědět ANO nebo odmítnout, tak si vezměte čas na rozmyšlenou. Stačí říct větu: “Nechte mě si to promyslet a ozvu se vám hned, jak to půjde.”

Přeju vám nádherný týden a pamatujte, že NE je jen slovo. Důležité jsou vaše dobré úmysly a čisté svědomí, které se ukrývají za ním.

Xo vaše

Jako dárek jsem pro vás připravila návod JAK ŘÍKAT NE komukoli (od šéfa až po kamarádku). Tenhle návod původně sepsala Marie Forleo, já jsem ho jen přeložila a upravila, aby byl pro vás co nejvíc srozumitelný. Chcete si ho vytisknout? Stačí kliknout sem:

STÁHNOUT PRŮVODCE JAK ŘÍKAT NE

KOMENTÁŘE +

 1. Zuzka says:

  Alenko,
  úžasné, všichni povinně by si tento podcast měli poslechnout!

 2. Lenka says:

  Alenko, já se musím ještě tolik učit, i když jsem …sátiletá. V tomto podcastu je pro mě velký návod, co (ne)dělat, abych ještě dlouho a šťastně v tom našem krásném světě byla.
  S obdivem k tobě,
  Lenka

 3. Majka says:

  Mým (ano, teď už říkám) problémem je snaha každému pomoci a vyhovět (někdy i když o to nejsem požádaná:-)), takže říct NE je pro mne opravdu těžké. Moc děkuji za tenhle podcast, dodává mi odvahu. “NE” se totiž okolí, které bylo zvyklé na “ANO” úplně nelíbí:-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

chci vědět, co mám dneska vědět ;-)

Tomu neuvěříte!

Nejsem žádná Jolanda, ale na každý den v měsíci pro vás mám jednu větu, která sedne jako p*** na hrnec. 

NEJLEPŠÍ SLEVOVÉ KÓDY

tohle nosím

TOHLE UŽÍVÁM

TÍMHLE FOTÍM

01

02

03

Co patří do základů šatníku, kde to přesně sehnat (a nepřijít při tom na buben).

*Ano, chci zůstat na mailing listu a mít všechno z první ruky.

Základy šatníku pro všechny boss babes

Artboard 3

TOHLE NUTNĚ POTŘEBUJU

na stránkách mé Školy stylu. Jsem Alenka Šafratová a jen s maturitou a nekonečnou energií jsem pracovala jako stylistka na volné noze, módní redaktorka v Ženě
a život a ředitelka módy v Elle. Teď, s dvacetiletou praxí, učím ženy, jak najít svůj styl v oblékání i v životě. 

O MNĚ

BLOG

PODCAST

KONTAKT

PRONÁJEM

ODEBÍRAT EMAILY

SPOLUPRÁCE

KURZY

jste tady správně!

MOJE MILÉ,

@skolastylu

ZÁKONNÁ UJEDNÁNÍ

|

práva vyhrazena

|

© škola stylu 2020