Podcast 44: Jak se přestat stydět


Dlouhou dobu jsem si myslela, že stydlivost souvisí s tím, jestli je někdo introvert nebo extrovert. Ale pravdou je, že to s tím nemá vůbec nic společného.

Introvert je člověk, který čerpá energii z toho, že je o samotě.

Extrovert potřebuje k dotankování energie kolem sebe ostatní lidi. 


I extroverti můžou být stydliví mezi cizími lidmi. I introvert může v klidu mluvit před davem lidí. 

Jestli vás trápí stydlivost a to nejen, že se cítíte nekomfortně mezi cizími lidmi, ale že vás to omezuje natolik, že radši ani nikam nechodíte, tak je nejvyšší čas začít s tím něco dělat. Protože vám takhle život uteče mezi prsty a vy přicházíte o tolik nových podnětů, že je to vážně škoda.

Stydlivým lidem se ze všeho nejvíc honí hlavou myšlenky typu: Co když mě ostatní nebudou mít rádi? Co když se jim nebudu líbit? Co když řeknu něco blbého a budou si o mě myslet, že jsem pitomá? Co když se ztrapním? Každý na mě bude koukat a řešit mě a pak mě pomluví…

Slyšíte, co je u všech těch vět společné? Já, já, já, já, já! Teď vám řeknu něco, co stydliví lidé vůbec slyšet nechtějí a pravděpodobně se urazí, ale je to bohužel holý fakt. Stydlivost pramení z toho, že řešíte samy sebe. Že jste posedlé tím, jak vás ostatní vnímají. 

Řeknu vám jednu dobrou zprávu: Všem jste ukradené. Každý řeší sám sebe, jen někteří tak moc, že jim to znemožňuje normálně fungovat mezi ostatními. Takže je na čase, přestat se pořád tak zkoumat, přestat zaměstnávat mozek sebou samotnou a připustit si, že nejste pupek světa a ostatní lidi nejsou na téhle planetě proto, aby vás od rána do večera probírali a řešili. I když si to možná chcete myslet, tak je to pitomost.

Ovšem chápu, že stydlínům nestačí říct natvrdo: Přestaň se pořád řešit a začni žít, protože život je sakra krátký. Takže mé drahé, jestli vám stydlivost ztěžuje život, mám pro vás pár triků, které by vám mohly pomoct.


Jestli se stydíte jít na party nebo na akci, kde je pohromadě víc lidí, které neznáte, tak tenhle trik využijete naplno. Místo, abyste řešily samy sebe, řešte druhé. To neznamená, že si zalezete do kouta s vaší kamarádkou a začnete propírat špinavé prádlo ostatních. To znamená, že si před příchodem budete pořád dokola opakovat, že tahle party nebo akce není o vás, ale o všech přítomných. Takže až přijde ta chvíle, kdy budete muset mluvit s někým neznámým, místo toho, abyste začala koktat a plácat nesmysly, prostě jen pokládejte otázky! Takhle jednoduché to je. A hned vám vysvětlím proč. 

Všichni do jednoho toužíme hlavně po jedné věci: být milováni. Což znamená, že jakmile o nás někdo projeví zájem, cítíme se na vrcholu blaha. A teď nemám na mysli zájem se sexuálním podtextem, vůbec ne. Jde o to, že když vy budete klást otázky, pozornost vašeho mozku se přesune od vás k člověku, se kterým mluvíte. A vy nemusíte vymýšlet žádné příběhy, nemusíte se červenat, prostě se zeptáte na to, co vás o novém člověku zajímá. 

Lidé, kteří jsou extrémně stydliví, potřebují nějaký vzorec. Něco, k čemu se můžou uchýlit ve chvíli, kdy je čeká vystoupení před více lidmi, prezentace v práci, oslava narozenin, na které nebudou, kromě oslavence, znát vůbec nikoho, seznámení s budoucím příbuzenstvem a tak dále. 

A vzorec je snadný. Neříkám, že je to jednoduché na provedení, ale princip je úplně triviální a platí na jakoukoli novou nekomfortní situaci, která nás může čekat, ať se stydíme nebo ne.


Dejte si trochu času, ať jste v klidu o samotě a podívejte se do své vlastní hlavy. Najděte tu emoci, kterou prožíváte před tím, než vejdete do zasedačky, nebo do klubu, nebo do restaurace nebo kamkoli, kde vás čeká setkání s cizími lidmi. 


A až budete mít svou hlavu prozkoumanou, odpovězte si na otázku: Jak chci, aby mě ostatní vnímali? Jaký chci, aby ze mě měli pocit? Chcete, aby vás měli ostatní rádi, že je to tak. A vy víte, jaká musíte být, když chcete na ostatní udělat kladný dojem: milá a laskavá. Základní lidská slušnost. 

Takže váš plán je jasný. Vstoupíte do nového prostoru mezi neznámé lidi a budete milá a laskavá.


To znamená, že se budete usmívat. A nezapomeňte, že tímhle se oblbuje mozek strašně snadno. Stačí se 20 vteřin usmívat a on hned začne produkovat serotonin, hormon štěstí. Takže i když budete mít úsměv chvíli uměle nalepený, za pár vteřin už se budete usmívat úplně přirozeně. 


Stejně tak vám pomůže, než vkročíte do neznámého prostoru, soustřeďte se, jak dýcháte. Hluboké nádechy a výdechy, co nejpomalejší zvládnete, to dokáže s nervozitou člověka udělat zázraky. O tom už jsem taky mluvila v předchozích dílech podcastu, kdy jsme řešili úzkostné ataky. Ne nadarmo se takhle dýchá u každé meditace. Takže jestli potřebujete kromě mozku zklidnit i tělo, abyste se netřásla nervozitou jako osika, tohle je ten nejrychlejší a zaručený způsob, jak na to. 

Takže, mé milé stydlivé, svět se kolem vás netočí, a když vás ostatní budou chtít řešit i potom, co budete milé a laskavé, je to systém jahoda, o kterém jsem mluvila v minulém díle 🙂

S láskou a úctou

vaše

KOMENTÁŘE +

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

chci vědět, co mám dneska vědět ;-)

Tomu neuvěříte!

Nejsem žádná Jolanda, ale na každý den v měsíci pro vás mám jednu větu, která sedne jako p*** na hrnec. 

NEJLEPŠÍ SLEVOVÉ KÓDY

tohle nosím

TOHLE UŽÍVÁM

TÍMHLE FOTÍM

01

02

03

Co patří do základů šatníku, kde to přesně sehnat (a nepřijít při tom na buben).

*Ano, chci zůstat na mailing listu a mít všechno z první ruky.

Základy šatníku pro všechny boss babes

Artboard 3

TOHLE NUTNĚ POTŘEBUJU

na stránkách mé Školy stylu. Jsem Alenka Šafratová a jen s maturitou a nekonečnou energií jsem pracovala jako stylistka na volné noze, módní redaktorka v Ženě
a život a ředitelka módy v Elle. Teď, s dvacetiletou praxí, učím ženy, jak najít svůj styl v oblékání i v životě. 

O MNĚ

BLOG

PODCAST

KONTAKT

PRONÁJEM

ODEBÍRAT EMAILY

SPOLUPRÁCE

KURZY

jste tady správně!

MOJE MILÉ,

@skolastylu

ZÁKONNÁ UJEDNÁNÍ

|

práva vyhrazena

|

© škola stylu 2020